گزارش رونمایی نخستین مجموعه‌ی شعر مقصود حیدریان در کابل

گزارش رونمایی نخستین مجموعه‌ی شعر مقصود حیدریان در کابل

«به حیوانات‌مان آهن داده‌بودیم که از گاوها سیاست دوشیدیم»

پنجشنبه ۲ آذر/قوس انجمن قلم افغانستان و نشر واژه؛ نخستین مجموعه‌ی شعری مقصود حیدریان را رونمایی کردند.

مقصود حیدریان یکی از شاعران نوپرداز کشور است که توانسته‌است در فاصله‌ی زمانی اندک، موفقیت‌های بزرگی را در عرصه‌ی شعر به دست‌ آورد. حیدریان با دید هنری به شعر و انتخاب آگاهانه‌ی شعر آزاد به عنوان تن‌پوشه‌ی آفرینش‌های خویش، توانسته‌است بار دیگر به پیکر نیم‌جان‌شده‌ی این قالب شعری روح تازه‌ای بدمد و آن را که مدت‌ها دست‌خوش بازی یک‌عده متشاعر در کشور بود، تشخص بخشیده و با چهره‌ی متفاوت و برازنده‌اش عرضه نماید. «به حیوانات‌مان آهن داده‌بودیم که از گاوها سیاست دوشیدیم» در حقیقت تغیری‌ست بر جریان منحرف‌شده‌ی‌ شعر آزاد در افغانستان. در این کتاب شاعر به‌سان خیلی‌ها دچار روزمرگی و بی‌مضمونی و برنیامدن از عهده‌ی شعر کلاسیک و ناچار پناه‌آ‌وردن به شعر سپید نیست. حیدریان با کوله‌باری پر از تجربه‌های زیسته در شعر کلاسیک و خلق آثار ماندگار در این قالب‌ها، با دست‌آوردهای زیاد و پشتوانه‌ی فکری دست‌کم هزارسال شعر و نثر فارسی، آگاهانه سراغ شعر آزاد رفته و این قالبِ به انحطاط افتاده در افغانستان را دیگرگون کرده و به فراز کشیده‌است. این کتاب از نظر کشف، محتوا، تصویرپردازی، ساختار زبانی و موسیقی کلام در حدی‌ست که می‌تواند تعیین‌کننده‌ی مسیر آینده‌ی جریان شعر آزاد در این کشور باشد. حیدریان با همه‌ی شکسته‌نفسی و بی‌ادعایی خویش چونان زیر جلد شعر خزیده‌است که با بیرون‌دادن این کتاب خواب خیلی‌ها را که خویش را متولی ادبیات کشور می‌خواندند آشفته کرده‌است. او در این کتاب هنر واقعی و جریان اصیل و امروزین شعر آزاد را در افغانستان به نمایش کشیده‌است.

در محفلی که ۲ آذرماه (قوس) در انجمن قلم افغانستان در کابل برگزارشده‌بود؛ دکتر یامان حکمت تقی‌آبادی و سید رضا محمدی به ترتیب به نقد و بررسی این اثر گران‌سنگ ادبی پرداختند.

تقی‌آبادی گفت: اثر تازه‌ی حیدریان، به نارنجکی میماند که در فضای ادبیات افغانستان پرتاب شده که ضمن دیگرگون سازی این فضا امیدواری مارا به آینده‌ی شعر افغانستان بیشتر ساخته است. وی در پیوند به فضای پیچیده‌ی شعرهای این کتاب گفت: حیدریان در شعرهایش از نشانه‌های غریب استفاده نکرده، ولی نحوه‌ی استفاده از نشانه‌ها را به شکل غریب و متفاوت ریخته‌است، که با یک‌بار خواندن ممکن چیزی دستگیر مخاطب نشود. وی با تاکید به طرح جلدِ زیبا و اسم غیر متعارف این کتاب افزود: حیدریان در انتخاب نام خیلی دقیق عمل کرده که واکنش‌های متفاوتی را در فضای مجازی در پی داشته است. و همین‌طور در مورد ضعف‌های این مجموعه گفت: برخی از شعرهای این مجموعه خیلی ضعیف اند و برخی دیگر آغاز قدرتمند و انجام خیلی ضعیف دارند؛ با این همه، منظومه‌ی خاک را می‌توان نمونه‌ی کاملی از یک شعر خوب حساب کنیم.

سید رضا محمدی، به نوبه‌ی خود چاپ این اثر را به جامعه‌ی ادبی افغانستان تبریک گفته و اضافه کرد: من شعرهای کوتاه حیدریان را زیاد نمی‌پسندم؛ اما حیدریان در سرودن شعرهای بلند با موفقیت عمل کرده‌است، که به عنوان نمونه میتوان از منظومه‌ی خاک نام برد. شاعر امروز تنها از طریق سعی و تلاش و مطالعه می‌تواند آثاری ماندگاری خلق کند، که با این وصف تنها داشتن قریحه‌ی شعری و اتکا به الهام کافی نیست. هم‌چنان افزود: این مجموعه اتفاق مهمی در ادبیات افغانستان بوده و شاعر توانسته‌است راه چندین‌ساله را یک‌شبه بپیماید. او عبور موفقانه و زودهنگام حیدریان را از شعر سنتی به شعر آزاد یک موفقیت بزرگ توصیف نمود و گفت شاعران کلاسیک به نسبت دلبستگی شدیدی که به قالب‌های سنتی شعر دارند به سختی می‌توانند به شعر آزاد گرایش پیدا کنند. و جهش سریع مقصود حیدریان را از قالب سنتی به قالب آزاد تعجب‌برانگیز توصیف کرد.
وی همچنان افزود، این تجربه سر آغازی‌ست برای شعر امروز افغانستان که امیدوارم شاعران دیگر به ادامه‌ی این راه قدم بگذارند.

عکاس: سمیر جهش عزیز
حکیم مظاهر گرامی نیز عکس‌های خوبی فرستادند که درین مجموعه هستند.

“تهماسبی خراسانی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *