نقد و بر رسی شعرهای تکتم حسینی در سومین نشست ادبی « نقد ونظر»

تکتم حسینی تکتم

نشست تخصصی ، ادبی نقد ونظر از سلسله برنامه های حوزه‌ی هنری قم است که هر ماه برگزار و در این برنامه شعرهای شاعران ایرانی نقد وبر رسی قرار می شوند.
هفته‌ی گذشته این برنامه به نقد شعرهای تکتم حسینی شاعر موفق مهاجر افغانستانی اختصاص داشت و از منظر منتقدان ایرانی مورد بر رسی ونقد قرار گرفت .
در ابتدای برنامه خانم تکتم حسینی به معرفی کوتاهی از خودش وفعالیت های ادبی‌اش پرداخت و سپس زهرا بشری موحد نقدی بر آثار وی ارائه کرد.
به گفته بشری موحد، تکتم حسینی در اشعارش صادق است و هیچ گاه پشت نقاب قرار نمی‌گیرد. شعرهایش زنانه است و دردها و احساسات زنانه در آن زلال و صمیمی بیان شده‌اند برای همین شاعر باید تلاش کند که این عاطفه و احساس به تکرار و یکنواختی کشیده نشود.
سید محمدرضا شرافت منتقد دیگری بود که پیرامون شعرهای سیده تکتم حسینی سخن گفت. به اعتقاد وی جهان‌بینی شاعر با غم شکل می‌گیرد و تجلی آن در شعر به دو صورت است. یکی غم عاشقانه و دیگری غم اجتماعی. و آن چیزی که در شعر ایشان مطلوب و لذت بخش است، غم اجتماعی است که از یک درد ناشی می شود. دردی که به مسئله مهاجرت و دوری از وطن این شاعر افغانستانی برمی‌گردد و به زیبایی در اشعارش نمود پیدا کرده‌است.
شرافت در ادامه گفت: البته نکته بارز این غم امیدی است که همیشه در انتهای آن وجود دارد. آنجا که می‌گوید:
نهال کوچک من خسته ای… بخواب آرام
دوباره شاخه خشک ات به بار می‌آید

دوباره شاخه خشک ات شکوفه خواهد داد
دوباره بعد زمستان بهار می‌آید

فاطمه شیخ الاسلامی سومین منتقد بود که به بررسی شعرهای سیده تکتم حسینی پرداخت. به گفته‌ی شیخ الاسلامی ساده‌گویی و پرهیز از تکلف در شعرهای خانم حسینی زیاد و شعرهایش خالی از هرزه نگاری است. شاعر در نقش‌های مختلف زن، مادر و دختر ظاهر شده است و مهم ترین و پررنگ‌ترین ویژگی اشعار او عاطفه است که اگر این روند ادامه پیدا کند و از اندیشه خالی بماند، به شعرهایش آسیب می‌زند.
بعد از سخنان سه منتقد این نشست، حاضران در جلسه به بحث و تبادل نظر درباره اشعار تکتم حسینی و نوع نگاه و صحبت‌های منتقدین پرداختند و نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند.
و از دید همه‌ی حاضران جلسه خانم حسینی شاعر موفقی است که مهم ترین ویژگی شعرهایش عاطفه‌ی سرشار و پرداخت کاملا زنانه و تنوع مضمونی وساده نویسی است که با همان ساده نویسی اش همیشه جذابیت و زیبایی های خاصی در شعرهایش ایجاد می کند وهمه تاکید کردند که این عاطفه نباید به تکرار کشیده شود .
در پایان این نشست تخصصی نیز سید مهدی حسینی به عنوان دبیر علمی، به جمع بندی مباحث مطرح شده پرداخت. سید مهدی حسینی در ادامه افزود: در اشعار تکتم حسینی سه نوع عشق را ملاحظه می‌کنیم که یکی از آنها عاشقانه‌های شخصی ، دیگری عشق به وطن است و آخرین آن عشق در اشعار آیینی ایشان است که می‌توان گفت اندیشه در شعرهای آیینی ایشان به مراتب کمتر است. موسیقی و واج آرایی در شعر تکتم جایگاه ویژه ی دارد که در بسیاری از شعر ها منجر به خلق زیبایی می شود .

یک دیدگاه در “نقد و بر رسی شعرهای تکتم حسینی در سومین نشست ادبی « نقد ونظر»

  • سید صالح صدر

    (شهریور ۲۴, ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۲ ب.ظ)

    برای دست اندرکاران خانه مولانا و برادر گرانمایه ام سید سکند حسینی بامداد آرزوی موفقیت بیشتر دارم. فعالیت های تان خیلی خوشحال کننده است. موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *